"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çocuğum harfleri ters yazıyor, endişelenmeli miyim?

Çocuğum b-d, p-q gibi harfleri ters çevirerek (ayna görüntüsü biçiminde) yazıyor. Bu durumdan endişelenmeli miyim? Neden çocuğum harfleri doğru yazmada sorunlar yaşıyor?

Yazmaya henüz başlayan birçok öğrenci harfleri ters biçimde yazar. İlköğretim ikinci sınıfın sonuna dek bu oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Eğer okul öncesi dönemde olan çocuğunuzun bu tip hatalar yapıyorsa paniğe lüzum yok. Birçok ebeveyn bu tip küçük hataları görür ve çocuklarının disleksik olduğu sonucuna varır. Ancak genellikle durum öyle değildir.

b, d, p, q harflerini düşündüğümüz zaman bu harfler tamamen aynılardır. Onlar yalnızca bu harfleri yanlış yönlerde çevirirler.

Bu tip harf yanlışlarının yanı sıra, sözcükleri tersten yazma da (pig yerine gip gibi) olağan dışı bir durum değildir.  S yerine 2 yazmak da sıklıkla yapılan hatalardan biridir.

Eğer çocuğunuz 7 yaşından büyük değilse bu tip karışıklıklar için telaşlanmanız için bir neden yok. Aslına bakılırsa bu tip harf hataları gelişimsel olarak normaldir. Çocuklar zaman içerisinde yazmaya daha fazla vakit ayırdıkça bu hatalar genellikle kendiliğinden kaybolur.

Ama yine de çocukların kelimeleri ve harfleri doğru şekilde yazmaları için çeşitli alıştırmalar yapmak önemlidir. Yaptıkları hataları nazik ve içten bir biçimde işaret edin ve eğer harfin hangi yöne baktığı konusunda kararsız davranıyorsa ona yardım etmeyi teklif edin.

Disleksik bir öğrencinin yazdığı yazı örneği. “e harflerinde ters yazım, d/b/p/q karmaşası göze çarpıyor.

Bu tip sorunlar yaşayan çocukların önemli bir çoğunluğu kendi başlarına atlatırlar. Ancak ya atlatamazlarsa? Eğer çocuğunuz üçüncü sınıfa geldiyse, ya da 8 yaşındaysa, ve hala harfleri karıştırmaya devam ediyorsa daha derin bir araştırma yapmak iyi bir fikirdir. Bu noktada öğretmenine veya rehberlik uzmanına danışmanız gerekebilir. Böylece bir değerlendirme süreci sonucunda endişelenecek bir durum olup olmadığına karar verilebilir.

Kaynak: 
https://www.understood.org/en/learning-attention-issues/child-learning-disabilities/writing-issues/my-child-reverses-letters-are-they-dyslexic
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir