"Enter"a basıp içeriğe geçin

Disleksiden endişeleniyoruz. Ne yapmalıyız?

Sorular CevaplarCategory: SorularınızDisleksiden endişeleniyoruz. Ne yapmalıyız?
Necla asked 2 sene ago

Hocam merhabalar. Öncelikle disleksi hakkında böyle bir site yaptığınız için teşekkürler. 8 yaşındaki oğlum disleksinin neredeyse tüm belirtilerini taşıyor. Öğretmeni ile görüşmelerimizde de bu konu gündeme geldi. Ama bu aşamada ne yapacağımızı bilemedik. Nasıl bir yol izleyelim, neler yapılması gerekiyor? Eğer oğlum disleksi tanısı alırsa okul sürecinde onun için neler değişecek? Bilgilendirirseniz çok çok mutlu olurum. Çok sağolun.  

1 Answers
Mustafa Özkara Staff answered 2 sene ago

Merhabalar Necla hanım. 
Konuyla ilgili ayrıntılı bir yazıyı yayına geçmek üzereyim, muhtemelen bu gece yayına girmiş olur. Yazı için anasayfayı takip edebilirsiniz. 
Eğer çocuğunuzda disleksi olduğunu düşünüyorsanız öncelikle öğretmen ve okul rehberlik birimi ile bir görüşme organize etmenizi öneririm. Bu görüşmede konuyla ilgili gözlemlerinizi ve öğretmenin gözlemlerini (varsa raporlarını) psikolojik danışman ile ayrıntılı biçimde tahlil edin. 
Okul psikolojik danışmanı Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ne (RAM) yönlendirebilir, daha sonra RAM’da kimi testler sonrasında hastanelerinin çocuk psikiyatri servislerine yönlendirilebilirsiniz. Genel olarak süreç bu şekilde işliyor. Ama bu süreç organize edilemezse doğrudan kamu hastanelerinin çocuk psikiyatri servislerine müracaat edebilirsiniz. Disleksi tanısı konusunda tek yetkili kurum devlet hastanelerinin ve üniversite hastanelerinin psikiyatri servisleridir. 
Sormak istediğiniz başka sorular olursa yazmaktan çekinmeyin lütfen. Görüşmek üzere.